2012. november 30., péntek

Sütőtökös-narancsos szappan körömvirág-olajjal

ELFOGYOTT! Egyik kedvencem ez a vitamindús, rendkívül gazdag szappan.

 Csodás színét a benne lévő sütőtökpürének és a narancslének köszönheti. A körömvirág macerátumot magam készítettem-100%-os olívaolajban 2 hónapig áztattam a körömvirágszirmokat, majd leszűrtem és extra zsírként adtam a szappanhoz, a szalagfázisban. A szappanba tettem még búzacsíraolajat, szőlőmagolajat és shea vajat is.

  A  sütőtök kalcium, cink, mangán, réz, vas, foszfor, C-vitamin, karotin, biotin, niacin, pantoténsav, 
A, B1, B2, B6 vitaminok és folsav tartalmának köszönhetően egészségmegőrző, gyógyító hatással bír. A sütőtök alkalmas gyulladásos betegségek kezelésére, különösen nagy hatékonyságot mutat megfázásos, meghűléses megbetegedések esetében, de alkalmazható tüdőgyulladás és egyéb tüdőkárosodások kezelésére is.
Az A-vitamint tiszta formájába (retinol), a kozmetikai ipar is előszeretettel használja, hiszen nagyon erős ránctalanító hatása van. A sütőtökben található A-vitamin nemcsak ráncok ellen hatékony antioxidáns hatása révén, de rendben tartja a bőr faggyúháztartását is.





  A búzacsíra olaj sok tápanyag koncentrált forrása: ásványi anyagok: vas, kalcium, kálium, foszfor, magnézium.
Ebben az olajfajtában van a legtöbb E-vitamin (tokoferolok és tokotrienolok, amik szintén az E-vitaminok családjába tartozó anyagok), amelynek fontos szerepe van a fiatalság megőrzésében és a szív védelmében. Valamint ettől olyan sokáig eltartható a búzacsíra olaj.
100 gramm búzacsíra olaj mintegy 150 milligramm alfa-tocoferolt (E-vitamin) tartalmaz!
Igen gazdag más antioxidánsokban is, közülük kiemelkedik a klorofill.
  Az olaj mintegy 80-85%-át egyszeresen vagy többszörösen telítetlen zsírsavak (linol-, olaj-, alfa-linolénsav) észterei adják, melyek mellett a telítetlen palmitinsav észtere is figyelmet érdemlő mennyiségben van jelen. A linolsav nagyjából 40%-a a telítetlen zsírsavtartalomnak, a linolénsav 5%, melyek az omega-6 és omega-3 esszenciális zsírsavak prekurzorai.
Nagy koncentrációban tartalmaz hosszú láncú zsíralkoholokat is, mint pl. az octacosanol, policosanol.
Vitaminok az E vitaminon kívül: B komplex, K-, A- és D elővitaminok. Az A-provitamin a szervezetben a búzacsíra olajjal kapcsolatba kerülve aktív A-vitaminná alakul.
Egyéb: enzimek, lecitin, aminosavak, fehérjék.
Karbantartja a kötőszöveteket, valamint serkenti a sejtek megújulását. Használatával csökkenthető a linolsavhiány okozta egyes bőrbetegségek (pl. ekcémás bőrfolyamatok, pikkelysömör) kockázata, és a bőr öregedési folyamatának lassításában is szerepet játszhat.
A búzacsíra olaj kiváló bőrápoló, bőrtápláló és a sebek, égések, bőrfekélyek gyógyulását elősegítő hatású olaj. E-vitamin tartalmának is köszönhetően a bőrt rugalmassá és simává teszi, segíti a bőr regenerálódási folyamatait.

  A shea vaj a  Közép-Afrikában élő karité fa terméséből készül. A karitéfa 20 éves korában hozza első, nagy, szilvára hasonlító, csonthéjas terméseit és akár 200 éven keresztül is terem. A leszüretelt gyümölcsök 60-70% zsírtartalommal rendelkeznek.


 Napjainkban a kereskedelemben kapható, mesterséges összetevőket tartalmazó készítmények szinte mindegyike tartalmaz valamilyen kőolajszármazékot (pl. paraffinolajat) amely elfedi a bőr pórusait, ami ezáltal nem képes lélegezni.
A sheavaj viszont felszívódik a bőrbe, hosszantartó mélyhidratáló hatást fejt ki, serkenti a bőr öngyógyító képességét. A shea vaj titka, hogy összetétele nagyon hasonlít az emberi bőrt védő természetes emulzió összetételéhez, vitamintartalma pedig szinte tökéletes bőrápolóvá teszi.

  A shea vaj önmagában használható bőrápolóként, mely segíti a bőr rugalmasságának megőrzését.
 -Természetesen táplálja és hidratálja bőrét, csökkenti a bőr öregedését, a ráncok kialakulását.
- Ekcémás bőr ill. neurodermitis esetén a legkiválóbb kozmetikum
- Napi használat esetén enyhíti a pikkelysömör tüneteit
- Regeneráló és sebgyógyító hatással rendelkezik
- Enyhíti a bőr allergiás reakcióját, bőrproblémákat, nyugtató hatással rendelkezik
- Ajakápolóként is kiváló
- Segít a terhességi csíkok (stria) kialakulásának megelőzésében
- Masszázshoz is használható
- Ápolja a törékeny körmöket, hajat
- Véd a leégés ellen (2-3 faktornyi védelmet biztosít)
- Napozás után a shea vaj megnyugtatja az irritált bőrt
- Kisebb égési sérülések esetén segíti a bőr regenerálódását
- Gyulladáscsökkentő hatása révén alkalmazható kiütésekre, csípésekre
- Borotválkozás után nyugtatja és ápolja az irritált bőrt
- Bőrpuhító hatású, elősegíti a kirepedezett bőr gyógyulását



 
A " sárga gyógyító", a körömvirág (Calendula officinalis) előkelő helyet foglal el a gyógynövények között.
  körömvirág illóolajat (mentont, izomentont, karvont, terpinént), karotinoidokat, flavonoidokat, szaponinokat, szabad triterpéneket (faradiolt, taraxaszterolt), poliszacharidokat tartalmaz.
 hogy kiválóan alkalmazható epehólyag-gyulladás ellen, jó görcsoldó és fertőtlenítőszer.  
  Belsőleg gyomor- és hólyaghurut kezelésére, illetve gyomor és nyombélfekély kezelésére használják.


  Külsőleg használják visszérgyulladás, felfekvés, lábszárfekély, nyálkahártya gyulladások, ekcémák, sebek, egyéb bőrproblémák, méhcsípések esetén. E jótékony tulajdonságát használja ki a kozmetikai ipar, mely előszeretettel hasznosítja krémek, kenőcsök alapanyagaként.
Bőrkiütések és napégés okozta fájdalmak enyhítésére szintén ajánlják.
A homeopátiás orvosi gyakorlatban sebgyógyításra, fertőtlenítésre, zúzódások kezelésére alkalmazzák.

                                                                                               
A szappan összetevői: szappanosított olívaolaj, kókuszolaj, shea vaj, búzacsíra olaj,
szőlőmag olaj, sütőtökpüré, narancslé, körömvirág macerátum, kakaópor

Illóolajok: édesnarancs

Mézes szappan jojoba olajjal és makadámdió-olajjal

ELFOGYOTT!   Ez az első szappan, amit közösen készítettünk. A benne lévő makadámdió-olajnak, jojoba olajnak és a méznek köszönhetően csodás mézillatú, melegbarna színű, selymes, ápoló szappan lett az eredmény.

 A jojoba olajat az arizonai és mexikói sivatagban honos örökzöld cserje magjából préselik ki. Az indiánok már több száz évvel ezelőtt is ismerték és használták, kiváló tulajdonságait az ipar mégis csak nemrégiben fedezte fel, és használja egyre szélesebb körben a kihalás szélére sodródott ámbrás cet olajának kiváló helyettesítőjeként.
A jojoba olaj tulajdonképpen kémiailag nem is olaj, hanem folyékony viasz, mely hosszú láncú viaszos észterekből épül fel, olvadáspontja 7oC-on van. Ez a decens illatú, natív formájában aranysárga olaj ellenáll az oxidációs folyamatoknak, ezért nagyon nehezen avasodik meg, azaz hosszan eltartható, illetve növeli a vele kevert olajak tartósságát is. Viaszos észterei nagyon hasonlítanak az emberi bőr által termelt faggyú észtereihez (mely a bőrünket védő hidrolipid film része), így kiválóan erősíti a bőr védelmi funkcióit, megköti a nedvességet a bőr szarurétegében, növeli annak rugalmasságát.
Figyelemreméltó tulajdonsága az is, hogy ellehetetleníti bizonyos mikroorganizmusok (pl. staphylococcus aureus, pseudomonas aeruginosa és a candida albicans) életfunkcióit, valamint például az akné kialakulásában szerepet játszó baktériumokét is. Ezért az aknés bőrre szánt krémek fontos összetevője. Emellett azonban minden bőrtípus profitálhat a jojoba tartalmú krémekből, kiváló alapanyaga szemkörnyékápolóknak, hajápolási termékeknek is. Érzékeny bőrűek is használhatják, az érett, száraz bőr rugalmasságát javítja.
 
  A méz a virágok nektárjának, a méhek által átalakított terméke-az ember már az ókor előtt is ismerte és fogyasztotta eleinte mint csemegét, később mint fontos táplálékot, végül mint gyógyterméket használta, illetve használja. Mai ismereteink alapján a méz közel 70-féle gyógy-, és fiziológiai hatással bír. A méz kiváló szénhidrátforrás, mely gazdag ásványi anyagokban, tartalmaz vitaminokat, s szerves savakat, illóolajokat és fontos enzimeket. Találhatók még benne aminosavak, fehérjék és egyéb bioaktív anyagok. 81%-ban főleg monoszacharid cukrot tartalmaz. 22 féle makro-, és mikroelem található benne. Elsősorban C-, és B-vitamin, folsav és nikotinsav a leglényegesebb vitamintartalma. Rendkívül magas az enzimtartalma is, és ez okozza a jelentős antibiotikus sajátosságát. az emberi szervezet pótolhatná ezt a létfontosságú anyagot a szervezet és a sejtek működéséhez. A lépes mézben lévő viasz és propolisz fokozza a méz hatékonyságát nyálkahártya-gyulladások, illetve immungyengeség esetén. Legjelentősebb felhasználási köre: szívbetegségek (szívgyengeség), gyomorhurut, légcsőhurut, endokrin-mirigy bántalmak (elégtelenség), sebek kezelése.

 A méz legfontosabb kozmetikai jellemzői:

  • Eltünteti a ráncokat és a finom vonalakat
  • Megfiatalítja a bőrt
  • Mélyen táplál, és megakadályozza a fertőzéseket
  • A tiszta méz nem irritálja a bőrt és nem okoz allergiát
  • Megtartja a nedvességet és megakadályozza a kiszáradást
  • Simává és rugalmassá varázsolja a bőrt
  • Fényt ad a tompa színű bőrnek, és megakadályozza az elszíneződést
  • Igazi antioxidáns, és harcol a szabadgyökök ellen
  • Gyógyítja és megelőzi a pattanásokat, az elszíneződést, és az aknét
  • Hatásos a sebekre és a gyulladásokra
  • Helyreállítja a károsodott bőrt
  • Bársonyossá varázsol, fiatalít
  • Segíti a bőrsejtek megújulását
  • Gyógyítja az akné, az ekcéma és más bőrproblémákat, mivel aminosavat és enzimeket tartalmaz
  • Hatásos a bőr károsodása és az öregedés ellen




   A makadámdió-olaj  a makadámdió fa (Macadamia ternifolia) termésének belsejéből készül, amely tápláló olajokban rendkívül gazdag. Telítetlen zsírsav tartalma még az extra szűz olívaolajénál is magasabb. Az olaj mintegy 80%-át két telítetlen zsírsav, illetve ezek észtere adja: az olajsav és a palmitoleinsav. Mindkettő alkotórésze a bőrünk védelmében fontos szerepet betöltő faggyúnak.
Tápláló, puhító, nyugtató, védő hatású olaj a bőr és a haj számára. Serkenti a bőrben mikrokeringést. Valamennyi bőrtípus számára ajánlott, így a száraz, érzékeny, sérülékeny, irritált, zsíros és kombinált bőrök, valamint rosacea kezelésére is kiváló. Önmagában vagy natúr kozmetikai krémekbe, szappanokba téve alkalmazható. Lassítja a bőr öregedési folyamatait, fürdéshez fürdőolajként adagolható, illetve masszázsolajként is nagyszerűen alkalmazható.méhviasz,feszessé,baktériumölő,gyulladások



  A méhviasz  a mézet termelő méhek viaszmirigyének terméke, melyből a hatszögletű sejtek sokaságát építik fel a rovarok. A méhviasz előállításánál a lépet megtisztítják a méztől, és felolvasztják. A természetben található gyógyhatású szerek közül a méhviaszban található a legtöbb tartósító vegyület, melyek hatása az idő múlásával sem csökken. A viasz többféle vegyület keveréke. Legfontosabb alkotóelemei a szabad zsírsavak, melyek a viasz 13%-át, a szilárd alkoholok vegyületei 70%-át, a szénhidrogének pedig 12-13%-át alkotják. A méheknek 1 kg viasz termeléséhez 3 és fél kg mézre, 50 g virágporra van szükségük.
  A méhviasz kiválasztásakor még átlátszó. Mélysárga színét később a pollenek ill. a propolisz adja meg.
  A méhviasz hatására bőrünk megpuhul és feszessé válik, javul a bőr sejtjeinek regeneráló képessége, baktériumölő hatása van, nyugtató hatású és megakadályozza a gyulladások kialakulását.




A szappan összetevői:  szappanosított olívaolaj, méz, méhviasz, makadámdió-olaj, jojoba olaj,napraforgó olaj, kurkuma




Illóolajak: méz és akác 


2012. november 29., csütörtök

Gyömbéres fahéj szappan dióolajjal

ELFOGYOTT!
A legelsők között készítettem ezt a szappant-az egyik kedvencem! Csodás az illata és a mintázata. Egy kör alakú tortaformába öntöttem a masszát, szilárdulás után pedig cikkekre vágtam-olyan lett mindegyik darab mint egy szelet fahéjtorta! :)

    A gyömbér (Zingiber officinale) a gyömbérfélék (Zingiberaceae) családjába tartozó trópusi egyszikű, évelő növény. Eredetileg a trópusi Ázsia esőerdőinek növénye.
  Gyógyászati célra a növény gyökerét használják, mely ujjasan elágazó, 8-10 cm hosszú, 1,5-2 cm széles, belül sárgásszürke színű, aromás illatú, csípősen kesernyés ízű.

   A fitoterápiában és az aromaterápiában a gyökértörzsből vízgőz-desztillációval nyerik ki a sárga színű illóolajat. Aromáját, illóolaja ízét, ingerol-tartalma okozza. Cukrot, gyantát, gyantasavat, keményítőt is tartalmaz, a kozmetikában és a parfümériában is használják, elsősorban keleti típusú és férfiparfümök előállításához.

   Illóolaja fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, antioxidáns, antimikrobiális, görcsoldó, emésztésjavító és tonizáló hatású.Alkalmas narancsbőr, visszértágulatok kezelésére, sebgyógyulásra. A keleti gyógyászatban alkalmazzák fogfájás, malária, hidegrázás, orrdugulás, orr- és homloküreg-gyulladás, hasmenés, vérhas, köhögés ellen is.
  
     

   A fahéj (Cimmamomum Ceylanicum) kétszikű, a babérfélék családjába tartozó fa.

A fiatal ágak lehántolt kérgét használjuk fűszernek.
A fahéj illóolajat a babérfélék családjába tartozó ceyloni fahéjfa belső kérgéből és a kínai kasszia fahéjfa hámozatlan kérgéből víz- vagy vízgőz-desztillációval nyerik ki. 
  A gyógyászatban étvágyjavító, gyomorerősítő hatása miatt használják.Vérellátás javító hatása van, vérbőséget okoz a bőrben, ezért jó izom-, ízületi-, mozgásszervi problémáknál masszázs krémbe vagy szappanba. A kozmetikában főként zsírégető tulajdonsága tette népszerűvé, a bőrt feszesíti, visszaadja rugalmasságát.


   A dióolaj a diófa magterméséből sajtolt sárga színű, jellemző dió aromájú, kissé fanyar növényi olaj.
   Az egyik legértékesebb  olajunk. Gazdag többszörösen telítetlen zsírsavakban (70%) fogyasztása ezért különösen az érelmeszesedés megelőzésénél javallott.
   Erősíti a szívet, a keringést, az idegeket. A benne lévő B-vitamin és lecitin miatt az agy és az idegrendszer tápláléka, segít az összpontosításban, serkenti az agyműködést.
   A kiszáradt, berepedt, ajkakat gyógyító balzsamként ápolja. Pótolja a bőrből hiányzó vitamint, zsiradékot. Más bőrirritációk esetén is jól használható, enyhíti, csillapítja a kellemetlen tüneteket. A dióolajnak  gombaölő hatása van,linolsav tartalmának immunrendszer erősítő hatást tulajdonítanak.
   Kozmetikai célokra, masszázsokhoz és ajakápolóként is kiválóan alkalmas, továbbá pikkelysömör és bőrirritáció kezelésére is használják.
E-vitamin-tartalma a bőrre tápláló, bőrvédő, egészségvédő hatású, késlelteti a bőr öregedését.

 A szappan összetevői:  

Szappanosított olívaolaj, kókuszolaj, kakaóvaj, napraforgóolaj, mákolaj, gyömbérpor, kakópor, őrölt fahéj

Extra zsírként adtam hozzá a dióolajat.

Illóolajak: Vanília és szegfűszeg.